Sportovně-rekondiční masáže

 Sportovně-rekondiční masáž představuje jednotně sestavený soubor masérských hmatů. Jejich účelem je připravit sportovce k podání určitého výkonu, zbavit únavy a zrychlit zotovení jak v průběhu tak i po průběhu sportovního výkonu. Podílí se také na doléčování některých zranění.

 

 Mezi základní hmaty sportovně-rekondiční masáže patří úvodní tření, hnětení, roztírání, tepání, chvění a závěrečné tření. Jednotlivé techniky se využívají při masáži různých krajin těla a liší se svým provedením, účinkem a intenzitou tlaku na danou oblast svalů. Během masáže se tedy pozitivně zúročí počáteční hlazení, následné důkladné propracování svalů a na závěr se opět uplatní postupné uvolňování a zklidnění.

 

 U masáže celého těla se začíná masáží zad, kdy klient leží na břiše. Postupně se přechází na plosky nohou, Achillovu šlachu, lýtka a stehna, a pak se klient přetočí do polohy na zádech. Na přední straně těla se začíná masáží prstů a nártu, dále navazuje masáž kotníků, holeně a stehen. Na řadu přichází břicho, hrudník a ruce. Během zpracovávání svalů ruky klient postupně přejde do sedu, ve kterém setrvá i při masáži šíje.

 

 Masáž je dobré opakovat v preventivních případech jednou za měsíc, nebo při intenzivních bolestech jednou za týden.

 

 

Indikace

  • zrychlení regeneračních pochodů organismu
  • odstranění fyzické i psychické vyčerpanosti
  • stimulace k sportovnímu a pracovnímu výkonu
  • navození odpočinku a relaxace

 

Kontraindikace

  • celková KI : horečka, infekční onemocnění, po extrémní námaze a vyčerpání, kožní choroby, atd. ....
  • lokální KI : postižená nebo zraněná místa na těle (otevřená rána, spálení od slunce, bodnutí hmyzem, hematomy, záněty šlach a žil, ...) pigmentová znaménka, křečové žíly, ..